Fiat Chrysler chystá motor Tornado. Bude to řadový šestiválec!

Chystaný agregát by mohl debutovat v nové generaci Jeepu Grand Cherokee nebo chystaném Jeepu Wagoneer.

Nové evropské emisní normy letos výrazně proměnily nabídku motorů jednotlivých značek. Chystají se ale ještě přísnější pravidla, na něž automobilky budou muset reagovat dále upravenou technikou nebo dalšími, zcela novými motory. Jeden takový chystá také italsko-americký koncern Fiat Chrysler Automobiles.

Interně se mu údajně říká Tornado a je vyvíjen s cílem nabídnout výkon na úrovni osmiválce 5.7 HEMI s hladší křivkou točivého momentu. Půjde o šestiválec, přičemž nebude vidlicový jako dosavadní takové agregáty FCA, ale řadový! Italsko-americký koncern tak jde podobnou cestou jako Daimler, který už vidlicové šestiválce řadovými postupně nahrazuje. Výhodou takového řešení je hladší, kultivovanější chod.

Zážehový motor bude mít objem zhruba tří litrů, přičemž podle všeho půjde o stejnou rodinu jako u agregátu Hurricane, alias přeplňovaného dvoulitrového čtyřválce. Nebude to ale jen čtyřválec doplněný o další dva válce, kvůli zachování kompaktnosti musejí konstruktéři zapracovat na prostorově méně náročné hlavě válců. Šestiválec by tak měl mít jednotlivé válce blízko sobě, i díky chybějícím ocelovým vložkám válců.

Připravovaný agregát bude samozřejmě přeplňovaný, v základní verzi údajně turbodmychadlem typu twin-scroll. Silnější varianty by ale mohly dostat turbodmychadla dvě, společně se zesíleným blokem.

Fiat Chrysler Automobiles chce jednotku Tornado využít napříč svým portfoliem. Užijí ho nejen americké značky Jeep, Chrysler, Dodge a Ram, ale také italské Maserati a Alfa Romeo, u nichž se však zřejmě dočkáme svébytných úprav.

Motor bude pravděpodobně debutovat v některé z novinek Jeepu, na který koncern aktuálně hodně sází. Konkrétně by se mohl představit v příští generaci Grand Cherokee připravované pro příští rok nebo chystaném velkém SUV Wagoneer, které má dorazit do dvou let.

Zdroj: Auto.cz

Zpět

AF CENTRUM

Autorizovaný prodejce vozů Alfa Romeo, Jeep, Fiat a Lancia.
Servis vozidel, lakování vozidel.

Provozní doba servis:
Po-Pá: 6.30-17 hod
So: 8-12 hod
(prodej ND zavřeno)

Prodej nových vozidel, autobazar:
Po-Pá: 8-17 hod
So: 9-12 hod

 

Kontakty